Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Chcete rýchlo predať svoju nehnuteľnosť?

Predaj nehnuteľnosti neovplyvňuje iba lokalita, rozloha či občianska vybavenosť, ale aj niektoré rozhodnutia majiteľa – čiže predávajúceho. Isté veci môže zo svojej pozície ovplyvniť a tak predať nehnuteľnosť v kratšom čase. Z pohľadu predávajúceho je najdôležitejšie správne stanovenie ceny nehnuteľnosti. Kupujúci majú totiž výhodu vo výbere - nehnuteľnosť s vyššou cenou si nepôjdu ani pozrieť a nechce sa im spoliehať na prípadnú zľavu. Správne určená cena, znamená obhliadky vašej nehnuteľnosti. Aj keď obhliadky ešte neznamenajú automaticky predaj, máte však príležitosť zistiť, ako záujemcovia reagujú na vašu nehnuteľnosť. Pri stanovení správnej ceny vám môže pomôcť skúsený realitný maklér.

Ďalším dôležitým kritériom pri predaji sú zmluvné podmienky a financovanie, keďže v dnešnej dobe väčšina ľudí kupuje nehnuteľnosti prostredníctvo hypotekárneho úveru. Ak máte ako predávajúci náročné a ťažko splniteľné podmienky, napríklad vyžadujete iba hotovosť alebo jednostranne výhodnú zmluvu a podobne, je dosť pravdepodobné, že sa obchod neuskutoční. Pre úspešné uzavretie obchodu je dôležité mať dohodnuté rovnocenné a bezpečné zmluvné podmienky pre obe zainteresované zmluvné strany.

Vlastník môže ovplyvniť aj stav predávanej nehnuteľnosti. Tá by nemala pôsobiť zanedbane a neupratane. Predaj niektorých nehnuteľností môže ovplyvniť aj načasovanie. Pre každý druh nehnuteľnosti a typ transakcie existuje vhodné obdobie, kedy nehnuteľnosť uviesť na trh. Napríklad rodinné domy sa lepšie predávajú na jar a v lete. Prenájmy bytov majú hlavnú sezónu na konci leta a začiatkom jesene a samozrejme aj počet konkurenčných ponúk na trhu má určite vplyv na dĺžku predaja nehnuteľnosti, ale aj na cenu. Nezanedbateľnú úlohu zohráva aj aktuálna ponuka úverových produktov v bankách. Niekedy je lepšie s predajom radšej počkať na zmenu podmienok na finančných trhoch. To ako a kde budete nehnuteľnosť prezentovať je jeden z najdôležitejších faktorov pri predaji vašej nehnuteľnosti. Preto treba zvážiť, či si budete nehnuteľnosť predávať individuálne, alebo zvolíte spoluprácu so skúseným realitným maklérom, ktorý vašu nehnuteľnosť dôsledne odprezentuje a odbremení Vás.